На 1 март 2019 г. във филиал Двореца на Националната галерия се откри изложбата „Дворецът за изкуството”, посветена на културната история на една от най-старите сгради в центъра на София, тясно свързана с историята на града и на България. Кураторът на изложбата Анелия Николаева обяснява така идеята на проекта:
Дворецът се представя със своя характер, какъвто е бил на границата между ХІХ и ХХ век, той се разбира и като физическо пространство, създадено както от архитекти и художници, така и от хората, които са го обитавали. Дворецът е топос, мястото на властта и културата, метафоричен образ за фигурата на държавния глава, на княз Батенберг и на цар Фердинанд. Експозицията заема пространствата, в които е протичал официалният им живот. Тя е обвързана с историята на новото българското изкуство от края на ХІХ – началото на ХХ век.
Основната идея е да се проследи неговото зараждане и развитие в следосвобожденска България чрез нов фокус, насочен към връзката на изкуството с държавата, на нейните културни политики.
Експозицията е изградена около няколко смислови центъра. Единият от тях е колекцията от картини на цар Фердинанд, част от която се намира днес в Националната галерия. Другите акценти са първите придворни художници българи, както и основни събития в художествения живот на България, пресъздадени чрез документи и специален подбор от творби.
Изложбата ще продължи до 12 януари 2020 г.